Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos teminis renginys “Atviras ekologinis ūkis” buvo puiki galimybė išbandyti ekologinio ūkio darbus, pamatyti ūkininkų kasdienybę, įvertinti ekologišką produkciją ir paragauti patiekalų iš ūkyje užaugintų ekologiškų daržovių.
Ekologija ne tik ūkyje, bet ir sieloje
Renginio organizavimui buvo pasirinktas ukmergiškės Genovaitės Sakalauskienės ūkis. Dvidešimt metų Žalgirių kaime ekologiškai ūkininkaujanti ūkininkė jau septintą kartą atvėrė savo ūkio vartus lankytojams, besidomintiems ekologiniu ūkininkavimu, kolegoms ūkininkams ir mokslininkams. “Aš džiaugiuosi, kad yra žmonių, kuriems svarbu, ką jie valgo, kaip auginamos ekologiškos daržovės ir vaisiai,” – pasakojo G. Sakalauskienė.
Kolegos ūkininkai sužinojo apie produkcijos realizavimo sistemą, asortimentą, apie naudojamas technologijas, agrotechniką piktžolėms naikinti, saugotis nuo ligų ir kenkėjų.
Viena iš didžiausią susidomėjimą sukėlusių temų buvo ekologiškos produkcijos perdirbimas ir pardavimas. “Mes beveik viską parduodame tiesiai vartotojui, – sakė ūkininkė, – važiuojame su savo produkcija į ūkininkų turgelius, tiekiame ekologiško maisto parduotuvei. Labai pasitarnauja dalyvavimas trumpųjų maisto grandinių sistemoje, bet be bendravimo su vartotojais, be viešinimo yra sunku parduoti ekologišką produkciją.”
Ukmergės rajono savivaldybė pirmoji Lietuvoje pradėjo pirkti iš ekologinių ūkių daržoves ir vaisius vaikų darželiams. Dabar Lietuvoje yra per 60 ekologiškai auklėtinius maitinančių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Ši iniciatyva taip pat priklauso ukmergiškei ūkininkei, kartu su kolegomis įdėjusiai daug pastangų ir laiko,kad įtikintų žemės ūkio ministeriją teikti paramą ekologiškai produkcijai įsigyti, savivaldybę – skelbti pirkimų konkursus, kad juose lygiavertėmis sąlygomis galėtų dalyvauti ir ekologinių ūkių šeimininkai.
G. Sakalauskienės ūkis pasižymi įvairiapuse veikla – nuo tiesioginės gamybos laukuose iki užaugintos produkcijos perdirbimo ir produkcijos realizavimo mažmeninėje ir didimeninėje prekyboje. Ūkis bendradarbiauja su mokslininkais iš įvairių mokslo institucijų ir mielai sutinka dalyvauti KPP parodomųjų bandymų bei Europos inovaciniuose projektuose. Su įdomiausiomis tirtomis ir įdiegtomis technologijomis pasidalino ir su “Atviras ekologinis ūkis” dalyviais.
Didesnė įvairovė – patogiau pirkėjau
Ūkyje labai didelė daržovių, vaisių, uogų įvairovė. “Kažin, ar pavyktų tiksliai sukaičiuoti, ką ir kiek auginame. Ką nors tikrai pamirščiau, – juokavo Genovaitė. – Juodieji ir raudonieji serbentai, avietės, braškės, gervuogės, šilauogės, svarainiai, putinai, šermukšniai, kitos retesnės uogos, sode vaismedžiai, laukuose ir šiltnamiuose – įvairiausios daržovės.”
G. Sakalaukienė yra pradininkė, bene pirmoji Lietuvoje pradėjusi auginti ir išpopuliarinusi smidrus, dabar griebėsi naujos užduoties supažindinti lietuvius su Kale kopūstais. “tailabai naudingos ir skanios daržovės. Smidrai pati ankstyviausia, o Kale kopūstai– vėlyviausia daržovė. Kale gali net žiemą likti lauke, o mes mėgautis šviežiais jų lapais tiesiai iš lauko, – pasakojo Genovaitė.
Užaugintą produkciją ūkis perdirba čia pat veikiančiame vaisių-uogų-daržovių perdirbimo cechelyje „Genutės uogainė“. Iš čia produkcija pasiekia visus didžiuosius Lietuvos miestus. Ekologinį sertifikatą turi ne tik auginamos daržovės ir vaisiai, bet ir ceche pagaminti gaminiai. – “Mūsų ūkyje dirbama praktiškai uždaru ciklu: vaisiai ir daržovės parduodami švieži, o kas lieka – šaldome ir perdirbame. Tad galima sakyti, tiesiai iš lauko ant jūsų stalo, – pasakojo ūkininkė.”
Ekologinio žemės ūkio sertifikatas garantuoja, kad produkcija neužteršta pesticidais, o vienkiemis, kuriame noksta vaisiai ir uogos, auga daržovės, yra nutolęs nuo intensyvių kelių, užteršto oro bei triukšmo. Šiandien ūkio produkciją sudaro daugiau kaip 30 įvairių rūšių uogienių, džemų, tyrių, sulčių, sirupų, džiovinti produktų ir net traškučių.
Be paramos būtų misija neįmanoma
Ūkio istorijoje – ne vienas ES struktūrinių fondų finansuotas projektas, dėka kurių šiandien šeimininkė gali didžiuotis įsisukusia ūkio veikla. G. Sakalauskienė papasakojo renginio “Atviras ekologinis ūkis” dalyviams įsikūrimo istoriją, supažindino su ūkyje įgyvendintomis KPP 2014-2020 m. ekologinio ūkininkavimo, bendradarbiavimo, investicijų į žemės ūkio valdas, agrarinės aplinkosaugos ir klimatas priemonėmis. “Ypač daug pasitarnavo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programoje (KPP) Trumpųjų tiekimo grandinų priemonė, kuri remia ne tik paramos gavėjų bendradarbiavimą, bet ir rezultatais suartina gamintojus ir maisto vartotojus,” – sakė ūkininkė.
KPP 2014-2020 m. premonėmis pasinaudota ir vystant žaliavos perdirbimo veiklą.
Ūkis, pamėgtas virtuvės šefų ir vartotojų
Genovaitė Sakalauskienė džiaugėsi, kad tokie renginiai pritraukia ne tik ekologiškai ūkininkaujančius ūkininkus, bet ir gyventojus, besidominčius ekologiniu ūkininkavimu, o vartotojus – ekologiškai ušaugintu maistu. Ekologiškos produkcijos kelione nuo lauko iki stalo susidomėjimą parodė ne tik Ukmergės miesto, bet ir Lietuvos didmiesčių – Kauno ir Vilniaus vartotojai. Ir jauni, ir brandesnio amžiaus dalyviai domėjosi ūkininkės darbo kasdienybe, kokią produkciją užaugina, kaip ją paruošia ir parduoda rinkoje. Genovaitė džiaugėsi, kad gali ne vien ūkį pristatyti, bet ir parodyti, kad ūkininkai nori bendrauti, dalintis tuo, ką turi, kalbėti apie ekologinio žemės ūkio naudą žmogui ir aplinkai.
Ūkio lankytojus džiugino žinomų šefų, skonių detektyvo Ruslano Bulgovo ir grilio virtuozo Donato Dree, maisto technologės Elžbietos Monkevič pagaminto ekologiško maisto šedevrai.