Naujienos
ES ekologinės gamybos plėtros veiksmų planas
Rugsėjo 23-oji – Europos Sąjungos ekologinė diena
Kokybiško maisto šventė ir gamintojams, ir vartotojams
Renginys - konkursas
V. Genio tvaraus ūkininkavimo patirtis klimato kaitos kontekste. Dirvožemio procesų valdymas
Nacionalinė mokėjimo agentūra paskelbė, kad tiesioginių išmokų paraiškoje ūkininkai gali prašyti
Aktualus straipsnis apie socialinių partnerių vaidmenį vyriausybei priimant sprendimus. Manoukis.lt
Kokybiškas vaikų maitinimas – ar tik ūkininkų entuziastų ir Žemės ūkio ministerijos rūpestis?
Apie mus rašo
Apie pereinamąjį laikotarpį įsigyiems gyvūnams
EKOLOGAI ATIDEDA MITINGÄ„ MÄ–NESIUI
Dėl skleidžiamos klaidingos informacijos apie Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimus
Ruošiamasi parodoms Kaune ir Vilniuje
EKOLOGIÅ KA PRODUKCIJA PRISTATYTA VARTOTOJAMS
ŽALINIMO REIKALAVIMŲ ĮGYVENDINIMO BEI IŠMOKŲ SKAIČIAVIMO GAIRĖS
Šiemet sukanka 5-eri metai nuo Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos veiklos pradžios.
SAVIKAINOS SKAIČIAVIMAS AUGALININKYSTĖS IR GYVULININKYSTĖS ŪKIUOSE
LEŪA renginiai
VYKO SEMINARAS “EKOLOGINĖS GYVULININKYSTĖS ŪKIŲ VALDYMAS”
Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) ir jai priklausančių kooperatyvo „EkoŽemaitija“ bei Telšių ekologinių ūkių draugijos iniciatyva, lapkričio 13 dieną buvo surengtas seminaras „Ekologinės gyvūlinkystės ūkių valdymas“. Seminaro metu, visus dalyvius, bei svečius šiltai sutiko ir ekologiškais sūriais bei kastiniu vaišino draugijos pirmininkė Aldona Čiuteikienė.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC) mokslininkas dr. Antanas Svirskis patarė, kaip padidinti baltymų kiekį ekologiniuose pašarų racionuose. Šiuo metu gyvulininkystė sparčiai plečiasi, todėl bent 30 proc. pašaro turi sudaryti baltymai. Daugiau baltymų – didesnis išmilžis. To siekdami ūkininkai dažniausiai naudoja vienamečius dobilus, kuriuos A. Svirskis vertina kaip geriausią pašarą. Šiuose dobiluose yra visos gyvuliams reikalingos naudingosios maisto medžiagos, o sėklos kaina nesiskiria nuo įprastų dobilų – 10 Lt/1kg. 50 metų tyrinėjantis kultūrinę žolininkystę mokslininkas kaip nepamainomą baltymų šaltinį rekomenduoja ir soją. Soja – augalinė mėsa, kuri savo išliekamumu primena vienmečius dobilus, iš kurio gaminamas puikus šienas. Įprastai ekologiška soja šiltomis dienomis sudygsta per 10 dienų, vėsiomis – per 20 dienų, o derlius siekia 1-1,5 t/ha. Viena svarbiausių sojos savybių – ją ne itin mėgsta miško gyvūnai, o tai tikras išsigelbėjimas ūkininkams, kurių žemės plotai ribojasi su mišku. Soja įprastai auginama taip pat, kaip ir žirniai, tačiau šiuo metu plinta nauja technologija – auginimas kartu su kukurūzais. Žinant visus šio augalo privalumus yra liūdna pripažinti, kad kol kas Lietuvoje auginamos 2 sojų veislės, kai tuo tarpu rapsų – net 100. Šiam augalui būdingos itin ilgos šaknys, kurios besiskverbdamos į žemę mažina jos rūgštingumą. Svarbu paminėti, kad ekologiškai ūkininkaujantieji neaugintų genetiškai modifikuotos sojos. Nors šis augalas yra ir maistas, ir pašaras, ir vaistas, tačiau jo vartoti per daug nerekomenduojama.
Susitikime dalyvavęs VšĮ „Ekoagros“ Telšių filialo direktorius Darius Šion pristatė 2013–2014 metų ekologinių ūkių sertifikavimo rezultatus. Pastaraisiais metais sertifikuoti buvo 2556 ūkiai, iš kurių 630 – Telšių rajone. Šiame rajone vidutinis ūkio plotas 72 ha. Atsižvelgiant į tai, kad Žemaitijos žemė pasižymi padidėjusiu rūgštingumu, Telšių ūkininkai plėtoja gyvulininkystę daugiau nei kituose Lietuvos rajonuose. Čia „Ekoagros“ registro duomenimis daugiau nei kas antras ūkis yra mišrus – verčiasi tiek augalininkyste, tiek gyvulininkyste. Pažeidimų skaičiaus padidėjimo nepastebėta, o kaip pagrindinę problemą D. Šion įvardijo sandėlių trūkumą. Įprasti, chemizuoti javai laikomi kartu su ekologiškais, į kuriuos laikui bėgant persidavę chemikalai gali būti aptikti patikrinimų metu. Pagrindines sertifikavimo problemas pastarajį laikotarpį iššaukė informacijos apie pokyčius stoka, ekologinės plėtros stygius, dideli pokyčiai ekologinėje veikloje. „Reglamentinių pakitimų bus ir ateityje, tačiau apie tai stengsimės visus informuoti elektroniniais laiškais, interneto svetainėje,“ – sakė Darius Šion. Kol kas naujų sankcijų nėra, tačiau numatyta, kad ekologiniuose ūkiuose sėklą atnaujinti ir visą deklaruotą pasėlių plotą atsėti privaloma kas 5 metus. Sklypų plotai per konsolidaciją keičiasi, ir kiekvieną naują prijungtą žemės lopinėlį privalu tirti. Pigiausias mėginys dabar kainuoja apie 500 Lt, todėl nenorint prarasti savo ekologinio ūkio statuso „Ekoagros“ Telšių skyriaus direktorius siūlo žemių prijungimo vengti.
Žemės ūkio rūmų vyriausioji specialistė augalininkystei Edita Karbauskienė seminaro metu aptarė pokyčius ekologiniame ūkininkavime naujuoju 2015–2020 m. laikotarpiu. Kaimo plėtros plano projekte ateinančiam laikotarpiui skirta 566 mln. Lt ekologiniam ūkininkavimui. Siekiant išvengti pažeidimų numatyta parama už kokybišką produkciją. Išmokos už plotus kasmet auga, parama javams padidėjo 10 Lt/ha, bulvėms ir kitoms daržovėms – iki 18 Lt/ha. Taip pat numatyta papildoma parama (800 Lt) mišriems ūkiams, jei gyvulių ir pasėlių ploto santykis atitinka 2:1.
Ūkininkų netenkina naujas Europos Sąjungos komisijos sprendimas dėl daugiamečių žolių įsėlio. Žalinimo reikalavimai ekologiniams ūkiams nebegalios, o naujų augalų į sąrašą įtraukti neketinama. „Ateinančiais metais teks nemažai laiko skirti skaičiavimams,“- reziumavo E. Karbauskienė.
Seminarą pabaigė Saulius Daniulis, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas. Jis ūkininkus skatino vienytis, dalyvaujant asociacijos veikloje ir kartu spręsti kylančias problemas. Dažnai dideli kontraktai lieka neįvykdyti, nes trūksta ūkininkų, kurie susuvieniję savo produkciją galėtų brangiau parduoti užsienio supirkėjams. Šiuo metu LEŪA intensyviai derina naują strategiją su žemės ūkio ministerija, ten asociacijos atstovai lankosi kiekvieną penktadienį. Taip pat tęsiamas vizitų ciklas po visą Lietuvą, kurių tikslas perduoti naują informaciją apie reglamento pokyčius, skatinti ūkininkus vienytis. „Mes patys turime spręsti savo ateitį, dalyvauti ir kovoti dėl lengvesnio gyvenimo ir ūkininkavimo sąlygų, – teigė S. Daniulis. – Prieš priimdama sprendimus Lietuvos valdžia turi žinoti ir suprasti, su kokiais sunkumais susiduria ūkininkai. Tokiu bendradarbiavimu bus pasiekti geriausi rezultatai.“
LEŪA informacija
Seminaras besidomintiems biodinaminiu ūkininkavimu
Gegužės 3-4 dienomis, Šarnelės k., Šarnelės Bendruomenės namuose (Žemaičių Kalvarijos sen., Plungės r.) vyks teorinis – praktinis seminaras „Biodinaminių preparatų gamyba ir sėjos kalendorius pagal Mariją Thun“. Semanrą ves lektorė Margarethe Voegele.
Nuotraukoje: Margarethe Voegele, Edita Majevskaja (biodinamikė), Remigijus Gailis (biodinamikas) 2013 10 04 Šarnelėje rankose laiko šeivamedžio metūgius ir lapus, kurie padės apsaugoti preparatus nuo laukinių pelių.
2013 m. rudenį vykusio seminaro dalyviai jau pažįsta Margarethe Voegele, kurios tėvas Immanuele Voegele buvo artimiausias Rudolfo Šteinerio mokinys. Margarethe apie dvidešimt metų vadovavo Lohelando fondui, kuriame vykdoma pavyzdinė biodinaminė žemdirbystė, dėsto žmogaus anatomijos, augalų braižymo, biodinaminės žemdirbystės pagrindus Lohelando gimnastikos akademijoje, užsiima ritminiu masažu pagal Ita Wegmann ir Rudolfą Šteinerį. Margarethe Voegele vadovauja Heseno žemės „Demeter“ ūkininkams gaminant biodinaminius preparatus, dėsto Vokietijoje, Anglijoje ir jau dukart yra buvusi Lietuvoje. Pagal Marijos Thun kalendorių 2014 m. gegužės 3-4 d. yra pačios tinkamiausios iškasti žiemos ir pagaminti vasaros biodinaminius preparatus. Dėl to šiomis dienomis ir rengiamas seminaras.
Seminare bus tariamasi dėl Lietuvos Biodinaminės žemdirbystės asociacijos steigimo, pateikta informacija apie pirmąją DEMETER patikrą 2014 m. vasarą. Seminaras bus verčiamas į lietuvių kalbą.
Dalyvio mokestis – 235 Lt be PVM. Įskaičiuota: seminaras, kavos pertraukos, pietūs šeštadienį ir sekmadienį, dalyvių pažymėjimai. Užsiregistravus išrašomos sąskaitos, kurias būtina apmokėti iki seminaro.
Registracija į seminarą vyks iki gegužės 1 d. el. paštu rasaci@gmail.com arba tel.
8 612 66555.
Nakvynė Žemaičių Kalvarijos probedeutinio kurso seminarijos bendrabutyje. Reikia turėti baltą patalynę, rankšluostį, o už nakvynę atsidėkoti auka bažnyčiai.
Nakvynė Šarnelėje. Bus galimybė nakvoti Šarnelės bendruomenės namuose. Pasiimti miegmaišius ir pripučiamus miegamuosius čiužinius, rankšluostį. Dėl nakvynės prašome pranešti registruojantis.
Maitinimas. Kavos pertraukos ir žemaitiški pietūs bus Šarnelės bendruomenės namuose. Kitas maistas – suneštinis. Jei oras leis, visus darbus dirbsime lauke.
Kelionė į Šarnelę. Registruodamiesi informuokite, kas gali vežti pakeleivius ir kam reikia transporto.
Preparatų gamyba ir priemonės
Karvių ragų tikimasi gauti iš ūkininko Vidmanto Jonikos skerdyklos. Kalnų krištolas užsakytas iš Šveicarijos kalnų krištolo kasyklų. Vieno rago, užpildyto krištolu, kaina be darbo 21 Lt. Vieno rago krištolo miltelių pakanka 25 ha. Pagamintas kalnų krištolo preparatas bus iškastas 2014 m. rudenį ir naudojamas 2015 m. Šiems metams visi į biodinaminę žemdirbystę pereinantys ūkininkai kalnų krištolo preparatu yra pasirūpinę. Norintys užsisakyti ragų su krištolu gali tai padaryti registruodamiesi į seminarą.
Ūkininkas biodinamikas Giedrius Kosas pagamino kalnų krištolo traiškymo metalinę grūstuvę. Mokymui bus naudojamos stiklo duženos, todėl būtina turėti darbo pirštines, geriau dengtas guma ar silikonu, kad nesusižeistume.
Dalyviai galės įsigyti porceliano grūstuves kalnų krištolui smulkinti (70 Lt).
Džiovintų kraujažolių atveš Margarethe Voegele. Raginame atsivežti ir savo pernai vasarą surinktus ir išdžiovintus kraujažolių žiedus, kad šios medžiagos pakaktų trims elnio pūslėms. Kiti dalyviai turės per vasarą rinkti kraujažolių žiedus ir vasarą pūsles pripildyti.
Dar nepavyko Lietuvoje apsirūpinti elnio pūslėmis, todėl jos užsakytos iš Vokietijos, jas atveš Margarethe Voegele. Vienos pūslės kaina: vidutinė – 172 Lt be PVM, didelė – 210 Lt be PVM. Pūsles bus galima įsigyti. „Demeter International“ patikslino, kad netinka aptvaruose laikomų elnių pūslės, tinka tik laisvėje gyvenančių.
Rasa Čirienė, „Demeter International“ įgaliota informuoti apie biodinaminę žemdirbystę Lietuvoje, „Demeter“ iniciatyvos Lietuvoje koordinatorė.
PROGRAMA (21 akademinė valanda)
TEORINIS IR PRAKTINIS SEMINARAS
“BIODINAMINIŲ PREPARATŲ GAMYBA ir SĖJOS KALENDORIUS PAGAL MARIJĄ THUN“
Karvės ragų ir kalnų krištolo purškiamas preparatas
Kraujažolės komposto preparatas
Marijos Thun sėjos kalendorius
Žiemos preparatų iškasimas
Gegužės 3 d., šeštadienis
9.00 – 10.00 Dalyvių registracija
10.00 – 11.30 Marijos Thun sėjos kalendoriaus veikimo pagrindas. Bendras mokymas apie augalus kaip tarpininkus tarp Žemės ir Kosmoso, tarp kosminių ir žemiškų jėgų. Dienos ir metų laikų ritmas.
11.30 – 11.45 Kavos/Arbatos pertraukėlė. Arbata iš Vaivos Jundulaitės ir Nijolės Makiejevienės ūkių, Visvainiai, ūkiai pateikė prašymus pereiti į „Demeter“ ir jau atliko pirmuosius purškimus su sudėtiniu biodinaminiu preparatu.
11.45 – 13.15 Planetų sąveika: Saulė su Mėnuliu Zodiako žvaigždynuose, konjunkcijos ir opozicijos, trigonai ir kvadratūros, užtemimai ir nepalankūs sėjai laikai
13.15 – 15.00 Žemaitiški pietūs.
15.00 – 16.30 Bendrieji biodinaminių preparatų veikimo pagrindai. Purškiamieji humuso preparatai (bendrinis pagal Mariją Thun ir ragų-mėšlo preparatas)
16.30 – 17.00 Iš bendruomenės namų pervažiuojame į Šarnelės Bajorkaimio 9, Rasos Čirienės ūkelį, kur 2013 spalio 4 d. užkasėme pirmuosius biodinaminius preparatus.
17.00 – 20.00 Preparatų atkasimas ir patalpinimas į specialius molinius indus. Bendrinio preparato parodomasis purškimas sode. Preparatų dalyba rudens seminaro dalyviams-biodinamikams (atsivežti indus)
20.00 – 21.00 Vakarienė atsivežtinė.
Gergužės 4 d., sekmadienis
8.30 – 9.30 Bendri suneštiniai pusryčiai Šarnelės bendruomenės namuose
9.30 – 11.00 Teorija apie ragų-kalnų krištolo preparato veikimą Šarnelės bendruomenės namuose. Pasikartojame apie kraujažolės komposto preparato veikimą.
11.00 – 11.30 Kavos pertrauka ir Pervažiavimas į Bajorkaimio 9.
11.30 – 14.00 Ragų – kalnų krištolo preparato gamyba.
14.00 – 15.00 Žemaitiški pietūs Bajorkaimio 9
15.00 – 16.00 Elnio pūsles kimšime džiovintais kraujažolių žiedeliais ir kabinsime pakraigėje.
16.00 – 18.00 Komposto kaupo formavimas ir preparavimas pas ūkininkus biodinamikus Vaivą ir Giedrių Visvainių kaime, praktinis kompostavimo įvadas
16.00 – 18.00 Ekskursija į energetinius labirintus pas Jurgą ir Antaną Likšų kaime (kaina suaugusiam 9 Lt.)