Naujienos

2021-10-14

ES ekologinės gamybos plėtros veiksmų planas
2021-09-23

Rugsėjo 23-oji – Europos Sąjungos ekologinė diena
2021-09-20

Kokybiško maisto šventė ir gamintojams, ir vartotojams
2021-08-26

Renginys - konkursas
2021-07-20

V. Genio tvaraus ūkininkavimo patirtis klimato kaitos kontekste. Dirvožemio procesų valdymas
2021-07-09


2021-05-10

Nacionalinė mokėjimo agentūra paskelbė, kad tiesioginių išmokų paraiškoje ūkininkai gali prašyti
2021-04-21

Aktualus straipsnis apie socialinių partnerių vaidmenį vyriausybei priimant sprendimus. Manoukis.lt
2021-03-20

Kokybiškas vaikų maitinimas – ar tik ūkininkų entuziastų ir Žemės ūkio ministerijos rūpestis?
2021-03-20

Apie mus rašo
2021-03-20

Apie pereinamąjį laikotarpį įsigyiems gyvūnams
2019-04-12

EKOLOGAI ATIDEDA MITINGĄ MĖNESIUI
2019-01-28

Dėl skleidžiamos klaidingos informacijos apie Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimus
2018-09-15

Ruošiamasi parodoms Kaune ir Vilniuje
2016-04-13

EKOLOGIŠKA PRODUKCIJA PRISTATYTA VARTOTOJAMS
2016-02-20

ŽALINIMO REIKALAVIMŲ ĮGYVENDINIMO BEI IŠMOKŲ SKAIČIAVIMO GAIRĖS
2015-06-25

Šiemet sukanka 5-eri metai nuo Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos veiklos pradžios.
2015-01-10

SAVIKAINOS SKAIČIAVIMAS AUGALININKYSTĖS IR GYVULININKYSTĖS ŪKIUOSE

Šiemet sukanka 5-eri metai nuo Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos veiklos pradžios.

Data :2015-06-25
Šiemet sukanka 5-eri metai nuo Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos veiklos pradžios.

Ta proga buvo surengta jubiliejinė konferencija, kurioje aptartos šių dienų ekologinio ūkininkavimo problemos, prisimintos sėkmės ir nesėkmės.

PENKERI METAI DARBO. O ŠVENČIŲ?

 Konferencijos dalyvius savo sodyboje Biržų rajone priėmė aktyvus Asociacijos narys Romualdas Misevičius. Asociacijos nariai susitinka tik dirbti, todėl šis renginys buvo skirtas ne tik darbui, bet ir šiltam kolegų bendravimui.Ūkininkai, lektoriai, svečiai vaišinosi grikių blynais ir koše iš Misevičių ūkyje užaugintų ekologiškų grikių, namuose palikę rūpesčius draugiškai šnekučiavosi.

Tačiau buvo skirtas laikas ir rimtesniems pokalbiams.

 Svarbiausias laimėjimas – ekologus jau girdi

Pradėjusi savo veiklą Lietuvos ekologinių ūkių asociacija vienijo vos kelias dešimtis ekologiškai ūkininkaujančiųjų. Dabar asociacijos gretos keliskart gausesnės – beveik 250 narių.

Asociacijos pirmininkas dideliu veiklos laimėjimu laiko tai, kad organizacija įgijo autoritetą ir tarp ūkininkų, ir valdžios institucijose. Jos nuomonė vertinama, nors ir ne visada jai pritariama. „Valstybės institucijose mus girdi – į Žemės ūkio ministeriją, „Ekoagros“, kitas įstaigas ekreipiamės ne pavieniui, o kaip vieninga organizacija, – sakė S. Daniulis. – To pasiekėme penkerius metus kantriai dirbdami ir keldami asociacijos autoritetą.“ Pirmininko manymu, dabar vienas iš svarbesnių darbų yra skatinti ekologiškų produktų paklausą, ugdyti vartotoją. „Kol kas sunkiai sekasi ekologiškiems produktams iškovoti vietą rinkoje ir ant vartotojų stalo, – kalbėjo  S. Daniulis. – Gal ir dėl to, kad patys ūkininkai ne visada linkę dirbti kartu, vengia kooperacijos. Tačiau pirmieji poslinkiai jau yra. Puikus pavyzdys pieno gamintojų kooperatyvai „Eko tikslas“ ir „Eko Žemaitija“. Šie kooperatyvai subūrė ekologiško pieno gamintojus ir parduoda ekologišką žaliavą, o pagaminti sūriai, grietinė, sviestas, jogurtas iš ekologiško pieno taip pat jau turi savo pirkėją. Randasi ir ekologiškų kruopų, aliejaus gamintojų. „Supratimas, kad dirbant kartu galima greičiau ir geresnių rezultatų pasiekti, jau yra,“ – patikino asociacijos vadovas.

Tikslas – išmokti parduoti

Dalykinė konferencijos dalis buvo skirta ekologiškos produkcijos rinkai: paklausai ir pasiūlai, rinkos plėtrai, pardavimų vadybai ir kitiems su ekologiškos produkcijos realizavimu susijusioms temoms. Patirtimi apie ekologiškos produkcijos realizacijos galimybes dalijosi ūkininkai, rinkodaros ir vadybos specialistai.

Širvintų rajono ūkininkas Arūnas Martinėlis dalinosi patirtimi, kaip organizuoti tiesioginį pardavimą iš ūkio vartotojui. Pagrindinis ūkininko tikslas – parduoti veislinius galvijus, tačiau yra ir skerdžiamų galvijų. Mėsinius galvijus auginantis ūkininkas ekologiškos jautienos vartotojų ratą pradėjo formuoti iš giminaičių ir pažįstamų. Palengva pirkėjų daugėjo. „Parduodant perdirbimo įmonėms, ekolgiška mėsa parduodama kaip neekologiška. Pirkėjas jau domisi, kokioje aplinkoje auga gyvulys, kaip jis šeriamas, prižiūrimas. Vartotojas linkęs labiau pasitikėti augintoju, o ne tarpininku, kas jis bebūtų: mėsinė, prekybos tinklas, turgaus prekeivis, todėl tiesioginis pardavimas iš ūkio yra pagrindinis Ekologiškos jautienos pardavimo būdas,“ – pasakojo A. Martinėlis. Svarbiausia yra garantuoti, kad būtų tenkinama paklausa ir pastovus produktų tiekimas, tada bus garantuota ir realizacija.

Prienų r. ūkininkas Vytautas Račickas į tėvų ūkį sugrįžo padirbėjęs prekybos sistemoje. Ūkyje buvo auginami ekologiški javai, kepama duona. Turėdamas patirties mažmeninėje prekyboje jis ėmėsi organizuoti ūkyje įvairesnį žaliavos perdirbimą ir prekybą. „Svarbiausia yra bendrauti su vartotoju, tai duoda didžiausią naudą. Patys parduodami mes žinome, ko vartotojui reikia ir tai gaminame, – kalbėjo V. Račickas. – Užimdamas visą rinkos grandinę nuo žaliavos gamybos iki mažmeninio pardavimo ūkininkas gauna didžiausią pelną. Nors grandinė nuo žaliavos gamybos iki mažmeninės prekybos yra lyg ir bendra, tačiau kiekvienas jos dalyvis tarpusavyje šiek tiek konkuruoja dalindamiesi maržą. Kai pats ūkininkas užima visą grandinę, jam atitenka visų – pedirbėjo, didmenininko, mažmenininko – marža. Tai yra naudingiausia.“

Lietuvos rinka tikrai neprisotinta ekologiškų produktų, juo labiau lietuviškų. Mažmeninės prekybos tinkluose vietiniams ūkininkams sunku įsitvirtinti dėl didelių reikalavimų ir dažnai per mažo kiekio, neužtikrinančio pastovų tiekimą. Verslo konsultantė Laima Mogenienė priminė visiems žinomą būdą – kooperaciją. „Tai šiuo metu geriausias būdas užtikrinti savos produkcijos perdirbimą ir pardavimą. Bendro recepto nėra. Pirmiausia ūkininkas turėtų revizuoti savo ūkio situaciją, ieškoti bendraminčių, formuoti didesnius ir įvairesnius prekių paketus, tada jie bus įdomūs didesniam vartotojui būriui,“ – sakė L. Mogenienė. Kaip geriausią sprendimą konsultantė įvardijo jungimąsi į asociaciją. „Asociacija galėtų imtis organizuoti didmeninę prekybą. Tam, aišku, reikėtų papildomų išteklių, tačiau nariams tokia paslauga būtų tikrai naudinga,“ – pridūrė L. Mogenienė.

 

Poilsiui – žolinčiaus išminti ir pirties malonumai

Po penkerių metų darbo ekologiškai ūkininkaujantieji pirmą kartą nutarė skirti laiko ir šventei. Ūkininkus sutik

Dalykinę konferencijos programą paįvairino „lengvoji“ programa. Žolinčius Ramūnas Daugelavičius atskleidė vaistingųjų augalų savybes, mokė suprasti šalia mūsų augančius augalus, pajusti jų galią. Vasarą labai paprasta pasidaryti gaivinančio ir vertingho gėrimo iš naudngų augalų juos tiesiog sumerkus į šaltą vadenį – neilgai trukus vanduo įgyja žolynų kvapo ir skonio, o pastovėjęs kelias valandas gausiai pasipildo augalų atiduotais mineralais ir kitomis naudingomis medžiagomis.

Sveikai gyvensenai naudingi ne tik žolynai, bet ir gera pirtis. Pirtininkės Vidos patarimai, kaip surišti gerą vantą, kokią naudą duoda augalai pirtyje, kokiems tikslams jie gali būti naudojami.

Tad po diskusijų konferencijų salėje visi draugiškai ragavo žolinčiaus arbatos, patyrė pirties džiaugsmą ir Nemunėlio upės vėsą.

LEŪA informacija.


Visos naujienos...