Naujienos

2021-10-14

ES ekologinės gamybos plėtros veiksmų planas
2021-09-23

Rugsėjo 23-oji – Europos Sąjungos ekologinė diena
2021-09-20

Kokybiško maisto šventė ir gamintojams, ir vartotojams
2021-08-26

Renginys - konkursas
2021-07-20

V. Genio tvaraus ūkininkavimo patirtis klimato kaitos kontekste. Dirvožemio procesų valdymas
2021-07-09


2021-05-10

Nacionalinė mokėjimo agentūra paskelbė, kad tiesioginių išmokų paraiškoje ūkininkai gali prašyti
2021-04-21

Aktualus straipsnis apie socialinių partnerių vaidmenį vyriausybei priimant sprendimus. Manoukis.lt
2021-03-20

Kokybiškas vaikų maitinimas – ar tik ūkininkų entuziastų ir Žemės ūkio ministerijos rūpestis?
2021-03-20

Apie mus rašo
2021-03-20

Apie pereinamąjį laikotarpį įsigyiems gyvūnams
2019-04-12

EKOLOGAI ATIDEDA MITINGĄ MĖNESIUI
2019-01-28

Dėl skleidžiamos klaidingos informacijos apie Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimus
2018-09-15

Ruošiamasi parodoms Kaune ir Vilniuje
2016-04-13

EKOLOGIŠKA PRODUKCIJA PRISTATYTA VARTOTOJAMS
2016-02-20

ŽALINIMO REIKALAVIMŲ ĮGYVENDINIMO BEI IŠMOKŲ SKAIČIAVIMO GAIRĖS
2015-06-25

Šiemet sukanka 5-eri metai nuo Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos veiklos pradžios.
2015-01-10

SAVIKAINOS SKAIČIAVIMAS AUGALININKYSTĖS IR GYVULININKYSTĖS ŪKIUOSE

EKOLOGAI ATIDEDA MITINGĄ MĖNESIUI

Data :2019-04-12
EKOLOGAI ATIDEDA MITINGĄ MĖNESIUI

Pavykus rasti kompromisinius sprendimus į svarbiausius klausimus, balandžio 15 dieną planuotas Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos mitingas prie Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) yra atidedamas.

 Kovo 21 d. vyusiame Lietuvos ekologinių ūkių asociajos (LEŪA) visuotiniame susirinkime buvo priimta rezoliucija, kurioje išsakyti per kelerius metus susikaupę skauduliai ir reikalavimai. Ji buvo įteikta Žemės ūkio ministerijos vadovybei. Rezoliucijoje buvo prašoma nedelsiant pradėti spręsti susikaupusias problemas, kurių gausa ir įsisenėjimas sukėlė milžinišką ekologiškai ūkininkaujančiųjų neviltį ir pradėjo grasinti paties sektoriaus gyvybingumui. Visuotiniame susirinkime taip pat buvo nutarta rengti mitingą prie Žemės ūkio ministerijos ir taip reikalauti pradėti įgyvendinti iškeltas problemas, kurias galima apibendrinti kaip pagrįstą siekį, kad Lietuvoje veikiančios ekologinio ūkininkavimo taisyklės būtų priartintos prie taikomų kitose ES šalyse.

 Intensyvios derybos padėjo

 Po rezoliucijos išplatinimo, prasidėjo intensyvūs susitikimai ir derybos su valstybės institucijomis ir jų vadovais. Susitikimuose su Žemės ūkio ministru ir kitais atsakingais minsterijos darbuotojais, LR Seimo Kaimo reikalų komiteto vadovais ir nariais buvo intensyviai diskutuojama ir išsakoma ekologiniams ūkiams atstovaujančios organizacijos pozicija bei reikalavimai. Ketvirtadienį, balandžio 11 d., vykusiame Eko tarybos posėdyje buvo pasiektas bendras sutarimas dėl svarbios dalies LEŪA keltų reikalavimų.

Svarbiausi klausimai, dėl kurių rastas sprendimas:

1. Sutarta perimti kitose ES šalyse nusistovėjusią praktiką, kuri leis objektyviau vertinti ir priimti sprendimus dėl kaimyninės ir foninės aplinkos taršos nustatymo ir taikomų poveikio priemonių. Taip pat bus pradėta taikyti ES numatyta laboratorinių tyrimų paklaida. Aptikus neleistinų ekologinėje gamyboje medžiagų likučius bus atliekamas tyrimas, siekiama nustatyti taršos šaltinį, identifikuoti ir atskirti piktnaudžiavimo atvejus nuo galimai iš kaimyninių įprastinės gamybos ūkių patekusios taršos. Iki šiol visuomet atsakingas ir baudžiamas buvo ekologinis ūkis ir tai dažnai nepagrįstai sukeldavo skaudžias finansines pasekmes ir žalą reputacijai.

2. Sutarta, kad ŽŪM suformuos naują nešališką ginčų nagrinėjimo ir sprendimų komisiją, kurią sudarys kompetentingi ekspertai. Tikimasi, kad tokios komisijos atsiradimas nuo šiol leis išvengti situacijų, kuomet ūkininkui nebūdavo suteikiama pilnavertė galimybė teikti apeliaciją ir bandyti įrodyti savo teisybę ar nekaltumą.

3. Sutarta koreguoti taikomų finansinių sankcijų už padarytus pažeidimus metodiką, kuri iki šiol buvo neproporcinga ir neatitiko LR Viešojo administravimo įstatymo reikalavimų. Ūkio subjektai patirdavo didžiules pinigines sankcijas net ir tais atvejais, kai nebuvo padaryta jokios žalos nei aplinkai, nei vartotojams. Po pakeitimų sankcijų dydis bus priartintas prie pažeidimų pobūdžio, masto, saugomiems gėriams padarytos žalos.

 Ūkininkai džiaugiasi, kad užuot mitingavę, galės dirbti savo ūkiuose ir nesustos pavasinė sėja bei kiti darbai. „Žemės ūkio ministerijos vadovai mus išgirdo ir žadėjo dirbti, kad šalies valdžia netaptų savo šalies ūkininkų žlugdytoja, – sakė LEŪA pirmininkas Saulius Daniulis. – Mums buvo labai svarbu, kad ministras suprastų įsisenėjusias problemas ir imtųsi jas spręsti, stabilizuotų situaciją. Lietuvos ekologiniai ūkiai neturi būti smukdomi dėl mūsų pačių vykdomos nepalankios politikos, o dėl kuriamos perteklinės biurokratinės naštos įstumiami į nelygias konkurencines sąlygas lyginant su kitų ES šalių ekologiniais ūkiais“.

Mitingo organizatoriai džiaugiasi, kad ŽŪM ir jos vadovai bei kitos insitucijos išgirdo ekologinių ūkių šeimininkų balsą ir sutiko imtis pirmų svarbių priemonių padėčiai taisyti. Greitu metu bus svarstomi ir kiti likę rezoliucijos klausimai. Tikimasi, kad šią savaitę priimti sprendimai bus įgyvendinti ir perkelti į teisės aktus nedelsiant, bet ne vėliau kaip per mėnesį. Jei per tą laiką neįvyks formalių pokyčių, LEŪA organizuos mitingą gegužės pirmoje pusėje.


Visos naujienos...